Dzień otwarty - sobota 13 marca 2021. Kontakt telefoniczny ze szkołą: 664 038 410

Pytania i odpowiedzi

Zachęcamy do zadawania pytań. Jeśli jest coś, co chcielibyście wiedzieć zanim dołączycie do grona naszych uczniów, napiszcie: 21slo@21slo.edu.pl. Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć, a te najczęściej zadawane opublikujemy wraz z odpowiedziami na stronie.

1. Kim są nauczyciele 21 SLO? Jak często się zmieniają i z których przedmiotów?

Kadra 21 SLO jest stabilna. Każdy z 28 nauczycieli ma swoją wizytówkę na szkolnej stronie >>>.

2. Czym różni się humanistyczny pogram 21 SLO od programów innych humanistycznych liceów?

Realizujemy podstawę programową, ale w 21 SLO jest zdecydowanie więcej przedmiotów związanych z dyscyplinami artystycznymi i mamy więcej sprofilowanych działań pozalekcyjnych.

Działamy dwutorowo: zależy nam, by uczniowie mieli wsparcie - stąd zajęcia tzw. wyrównawcze (np. z matematyki), wspomagające, np. konsultacje z wybranych przedmiotów; ale zależy nam również, by rozwijali swoje zainteresowania - dlatego mamy zajęcia pozalekcyjne, np. z literatury, języka angielskiego, filozofii, historii, historii sztuki.

3. Szkoła ma bardzo rozbudowany program zajęć humanistycznych, jak uczniowie sobie z tym radzą? Czy to ich nie przerasta?

Na pewno nie jest łatwo uczyć się tylu przedmiotów, ale na tym właśnie polega humanistyka. W pewnym momencie okazuje się, że wszystko się ze sobą łączy, a historia sztuki, muzyki klasycznej, filozofia, wiedza o teatrze i filmie czy łacina - to nie są dziedziny tylko dla wtajemniczonych. Poza tym, nie o to chodzi, żeby było łatwo, bo najłatwiej jest nic nie robić. Warto ustawić sobie poprzeczkę trochę wyżej i spróbować czegoś innego, np.: realizując film, idąc do opery, do filharmonii, na wystawę, czytając trudne książki - nie tylko te z kanonu lektur.

4. Jakie przedmioty można rozszerzać?

Programowo rozszerzamy (po gimnazjum): język polski, język angielski i historię, po szkole podstawowej język polski i język angielski, dodatkowe rozszerzenia są do wyboru, plany będziemy omawiać z uczniami indywidualnie. Mamy rozbudowany program fakultetów maturalnych ze wszystkich przedmiotów humanistycznych.

Nasi uczniowie wybierają na maturze na poziomie rozszerzonym: język polski, historię, historię sztuki, języki obce, filozofię, wiedzę o społeczeństwie, czasem geografię. Od pierwszej klasy można uczęszczać na koła przedmiotowe.

5. Jak szkoła humanistyczna radzi sobie z obowiązkową na maturze matematyką?

Niechęć humanistów do matematyki to stereotyp. Boimy się tego, czego nie rozumiemy. Trzy/cztery lata liceum to bardzo dużo na dobre przygotowanie się do zdawania tego przedmiotu na poziomie podstawowym. Dla „opornych” organizujemy zajęcia wyrównawcze, jeśli trzeba dzielimy klasy na mniejsze grupy; w klasie trzeciej/czwartej piszemy kilka matur próbnych, żeby się oswoić z formułą egzaminu.

Nie popieramy histerii, korków i narzekań, że matematyka nie jest dla humanistów. To jest dla humanistów dobra, a może nawet niezbędna, szkoła myślenia i wnioskowania.

6. Co to znaczy, że wspieracie uczniów pracujących, np. młodych aktorów, muzyków?

Zawsze mieliśmy uczniów uzdolnionych artystycznie, którzy nie chcieli rezygnować ani ze swoich pozaszkolnych absorbujących działań, ani z solidnego wykształcenia ogólnego. Przez lata udało nam się wypracować program, który daje możliwości łączenia pracy i nauki. Nie jest to łatwe, wymaga wysiłku od uczniów i nauczycieli, ale jest to możliwe. Nasi nauczyciele są przyzwyczajeni do nietypowej pracy; z uczniami, nie ukrywamy, bywa różnie – to zależy od ich motywacji.

7. Słyszałam, że wiele warszawskich szkół niepublicznych ma podpisane umowy najmu na rok, trzy lata. Jaka jest sytuacja z siedzibą 21 SLO?

Stabilna. Zajmujemy część budynku przy al. Jana Pawła II 36 c od 1997 roku. Wynajmuje go nam dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy. Umowa najmu jest na czas nieograniczony.

8. Czy szkoła zapewnia internat, bursę dla uczniów spoza Warszawy?

Nie mamy własnego internatu, ale można skorzystać z burs miejskich. Od paru lat jakość internatów zdecydowanie się poprawiła. Mają do nich dostęp uczniowie każdej szkoły. Oto szczególnie polecane przez nas >>>.

9. Jakie są opłaty za szkołę?

Nasze liceum jest szkołą społeczną, obowiązują opłaty czesnego, wpisowe oraz pokrywanie kosztów związanych z wycieczkami naukowymi wpisanymi w program szkoły. Udział w kołach zainteresowań, sesjach naukowych, zajęciach rozszerzających i wyrównawczych oraz wszelkich projektach edukacyjnych pokrywany jest z opłat czesnego >>>.