Spotkanie z nowo przyjętymi uczniami i ich rodzicami - środa 27 VI godz. 18.00.

Zajęcia dla kandydatów

O tym, jak wyglądają zajęcia w naszym liceum najlepiej przekonać się, biorąc w nich udział. Uczniów, którzy w trakcie roku szkolnego zamierzają podjąć u nas naukę, zapraszamy na tzw. dzień próbny - całodniowy udział w regularnych zajęciach szkolnych.

Kandydatom do przyszłorocznej klasy pierwszej proponujemy udział w naszych szkolnych popołudniowych kołach zainteresowań lub zajęciach sobotnich, w godz. 13.00-15.00 - organizowanych specjalnie dla kandydatów.

ZAPISY NA ZAJĘCIA SOBOTNIE

Na zajęcia dla kandydatów należy zapisywać się poprzez kartę zgłoszeniową lub drogą e-mailową: 21slo@21slo.edu.pl albo telefonicznie (22 654 35 35).

Uwaga. Zajęcia odbędą się, jeśli udział zgłoszą minimum 4 osoby. O utworzeniu grupy poinformujemy na trzy dni przed zajęciami (czyli w środę poprzedzającą zajęcia). Za zajęcia opłacone, które się nie odbyły, zwrócimy opłatę lub zaproponujemy inny termin.

PROPOZYCJE PRZEDMIOTÓW I TEMATÓW

FILOZOFIA

Prowadzący: dr Artur Rodziewicz

Temat: O kolorach.

Będziemy się zastanawiać, czym jest kolor?  Czy są rzeczy i ludzie mogący nie mieć żadnego koloru? Czy jest jakiś związek między kolorami a etyką i religią? Czy „złoty” to kolor?

Prowadząca: mgr Beata Jaskłowska-Ferreras

Temat: Historia ukryta.

Wszyscy oglądamy seriale historyczne, ale nie zawsze oczami historyka. Na zajęciach obejrzymy fragmenty serialu „Czas honoru” i spróbujemy oddzielić prawdę od filmowej fikcji. Poznamy też prawdziwych bohaterów tych wydarzeń i dokonamy oceny historycznej obejrzanych fragmentów filmu.

HISTORIA MUZYKI

Prowadzący: mgr Wojciech Antosik

Temat: O granicach interpretacji dzieła muzycznego.

Wysłuchamy trzech fragmentów wykonań tego samego utworu (Mazurek D-dur op. 33 nr 2 Fryderyka Chopina), postaramy się wskazać podobieństwa i różnice pomiędzy wysłuchanymi przykładami. Zastanowimy się nad tym, czy są, a jeśli tak – to jakie - granice interpretacji w obrębie stylu danego kompozytora.

HISTORIA SZTUKI

Prowadząca: mgr Krystyna Sulkiewicz, mgr Anna Wigura

Temat: Dzieło sztuki i my.

Dlaczego niektóre dzieła nas zachwycają, a inne nie?  Popatrzymy  na reprodukcje wybranych obrazów, rzeźb i budowli  z różnych epok i pomyślimy, jakie odczucia w nas budzą i dlaczego? Spróbujemy też odczytać  treść wybranych dzieł i zastanowimy się, czy wiedza zawsze pomaga w odbiorze sztuki.

JĘZYK POLSKI

Prowadząca: mgr Ewa Kretkowska

Temat: Kiedy pojawili się buntownicy?

Przyjrzymy się buntowniczym tekstom z różnych epok, sięgniemy też do tych współczesnych. Czym jest bunt, czy możliwy jest bunt, który nie jest wtórny? Przeczytamy teksty uchodządzące teraz za buntownicze, m.in. Marcina Świetlickiego, Macieja Maleńczuka. Każdy uczestnik może przynieść tekst, który uważa za buntowniczy. Spróbujemy go zanalizować.

LITERATURA XX i XXI wieku

Prowadząca: mgr Agnieszka Mysiak

Temat: Cud czytania – czyli po co nam literatura piękna?

Czytamy lektury – bo musimy, czytamy prasę – bo trzeba, czytamy blogi – bo wypada. Warto czytać więcej i dla siebie. Na tych (zbyt krótkich) zajęciach proponuję Wam lekturę tekstów, które pozwolą podyskutować o sensie czytania współczesnej literatury pięknej. Wstępem do dyskusji będzie felieton Katarzyny Miller oraz opowiadanie Patricka Süskinda.

ŁACINA

Prowadząca: mgr Katarzyna Witkowska

Temat: Łacina na co dzień.

Łacina straszy, jest zbyt trudna – tak pewnie słyszycie od znajomych, którzy się jej uczą w gimnazjach czy liceach. Jest trudna, ale dużo już umiecie. Na tych zajęciach postaramy się odkryć, jak wiele po łacinie rozumiemy, nawet nie wiedząc o tym. Spróbujemy też oswoić łacińskie zwroty, które napotykamy, ale nie do końca wiemy, co one znaczą. Niestety ci, którzy ich używają, też często tego nie wiedzą.

MATEMATYKA

Prowadząca: mgr Joanna Janiak

Temat: Iluzje przestrzeni.

To będą zajęcia ze stereometrii. Ożywimy bryły, które normalnie nie istnieją, ale na lekcjach matematyki musicie dokonywać na nich różnych obliczeń.

RETORYKA

Prowadzący: mgr Włodzimierz Taboryski

Temat: Magiczna siła naszego głosu.

Będziemy pracować nad głosem - oddychanie, emisja, artykulacja, dykcja. Statycznie, w ruchu, w przestrzeni. W trakcie tych ćwiczeń będziemy zastanawiali się, jak je możemy wykorzystać w retoryce, czyli sztuce przekonywania. Zajęcia praktyczne >>>>. Pożądany strój i obuwie umożliwiające swobodne poruszanie się.

WIEDZA O TEATRZE I FILMIE (wotif)

Prowadzący: mgr Włodzimierz Taboryski

Temat: Spacerkiem od obrzędu do teatru.

Przejście od obrzędu do teatru, czyli to, co trwało stulecia, my zrealizujemy w 45 minut. Zajęcia praktyczne. Pożądany strój i obuwie umożliwiające swobodne poruszanie się.

_________________________________________________________________________________________

Koszt: 20 zł za jedne wybrane zajęcia.

Nasze koła zainteresowań i zajęcia sobotnie są otwarte. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzić czas - także uczniów młodszych klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.